Šuljamačka Glavica

Šuljamačka Glavica

Na južnim obroncima Fruške gore, nedaleko od Grgurevaca, se ugnezdilo selo Šuljam. Samo selo je niklo u blizini srednjevekovnog manastira Šuljam koji je razoren u turbulentnim epohama i turskim pohodima. Međutim, istorija sela seže mnogo dalje. U antičkom dobu u blizini sadašnjeg naselja se nalazila rimska naseobina. Ne zna se precizna lokacija ali je ono najverovatnije bilo locirano na brdu pod nazivom Šuljamska glavica. Okruglasto brdo, severno od sela, dominantnog položaja u odnosu na okolinu.

Na Glavici se sada nalazi prelepa hrastova šuma ali i nekoliko temelja građevina koje su potpuno prekrivene zemljom i mahovinom. Naziru se samo obrisi temelja nekadašnjih građevina. Da li rimskog porekla ili nešto kasnijeg tek tu su, čekaju možda neko srećnije doba i početak iskopavanja. Prema legendi, rimski imperator Prob je baš na ovom mestu zasadio prvu vinovu lozu na Fruškoj gori. Nekoliko lokalnih toponima govori o prisustvu Rimljana a jedan od njih je i Rimsko vrelo za koje se pričalo da su se u njemu mogli pronači keltski novčići.

Pored vrela u neposrednoj blizini Glavice se nalazi i nekoliko površinskih kopova kamena koji su mogli biti izvor sirovine za izgradnju naseobine. Ko poznaje modus operandi Rimljana zna da su oni bili praktičan narod i da su, kad god je to bilo moguće, koristili lokalne sirovine za građevinske radove. Tek, sledeći put kad vam pogled padne na prelepo brdo okruglastog oblika, zastanite i osmotrite, nekada su baš tim putem marširale carske legije a zov trube iz naselja najavljivao počinak i obrok.

 

Tekst i foto: Momčilo Daljev

Top